Omlouváme se, ale náš e-shop je momentálně mimo provoz kvůli údržbě. Vaše objednávka nemůže být aktuálně realizována. Děkujeme za pochopení.

Vliv svíček na zdraví

Svíčky jsou současným trendem na trhu. Představují elegantní dekoraci, vytvářejí atmosféru a navíc naplní interiér oblíbenou vůní. Často je také dáváme svým blízkým jako dárek při různých příležitostech. Podívejme se tedy, co říkají odborníci na téma jejich bezpečnosti.

Začněme tím, že v současné době jsme obklopeni různými chemickými látkami ve většině průmyslových výrobků. Vždy bychom měli věnovat pozornost jejich množství. Alergoložka Karin Pacheco z National Jewish Health je toho názoru, že pokud nespalujeme mnoho svíček na malém prostoru bez ventilace, je úroveň koncentrace vdechovaných chemikálií velmi nízká. Při hoření svíček bychom měli především věnovat pozornost bezpečnostním symbolům uvedeným na etiketách nebo krabičkách. Jsou tam mimo jiné informace týkající se ventilace místnosti.

Svíčky vyrobené z parafínu mohou produkovat formaldehyd, benzen a octový aldehyd – jsou to však jen malé množství těchto sloučenin. Takže svíčka technicky vyzařuje chemikálie, ale výzkumy prokázaly, že nejsou schopny způsobovat jakékoliv zdravotní problémy vzhledem k jejich koncentraci. Podobně jako v parfumérském průmyslu, i při výrobě svíček se může stát, že budeme cítit podráždění. Je to však výsledek použití vůní, tedy reakce výhradně na vůni.

Dr. Nikaeta Sadekar, toxikoložka a starší vědkyně v Research Institute for Fragrance Materials, věří, že koncentrace chemických látek ve svíčkách je tak zanedbatelná, že nemohou škodit životnímu prostředí. Uhlovodíkové sloučeniny vznikající po zapálení svíčky se ve spojení se vzduchem téměř okamžitě odpařují. Tedy běžný spotřebitel, který svíčky spaluje podle doporučení výrobce, nemá prakticky žádný negativní vliv na okolí.

Jak bezpečně používat svíčky? Jak jsme zmínili na začátku článku, nejdůležitějším ukazatelem bezpečnosti používání svíček je správná ventilace místnosti. Každý plamen, ať už ze svíčky nebo z krbu, vyžaduje správnou cirkulaci vzduchu. Nezapomeňte také vždy zastřihnout knot svíčky. Příliš vysoký knot způsobuje kouření, černý nános na skle a nekontrolované plameny, které nevypadají esteticky.